"... pro váš naplněný intimní život."  

Orgasmická jóga – navraťte své sexualitě živost a vášeň

Co si pod tímto termínem představujete? Ásany, které vás samy dovedou k orgasmu? Nebo se v ásanách dovedete k orgasmu vlastní aktivitou? Těsně vedle. Orgasmická jóga je vlastně vědomé sebepotěšení, tedy pravidelná masturbace.

Proč říkat masturbaci jinak?

Slovo orgasmická je vám nejspíš jasné, přestože se ho možná trochu bojíte. A proč zrovna jóga? Protože jde o vědomou, opakující se praxi, stejně jako v józe. Když si zacvičíte jednou za rok, příliš vás to neposune. Stejné je to s masturbací. Proč byste ji měla cvičit? Protože je to nejlepší způsob, jak objevit svoji sexualitu. Kolika způsoby masturbujete? Ano, čtete správně! Otázka pochází od Jacka Morina, jednoho z největších učitelů sexuality, který došel k závěru, že čím více způsoby je člověk schopen masturbovat, tím pestřejší a kompletnější je jeho „erotické já“. Přidala bych ještě otázku: Proč masturbujete? Je to také z jiného důvodu než jen uvolnění přebytečného napětí? Pokud ano, pochopila jste význam sexuality pro plné prožití života. Mnohé z nás však nemasturbují vůbec a pohotově by vymyslely mnoho výmluv. A já na ně odpovídám: Skutečně? Pokud bychom se totiž podívaly, co je opravdu za nimi, je to nejčastěji únava, lenost, ale i stud, vina, strach a posuzování. Někde hluboko ve vás nejspíš sídlí hlas, který říká opakuje to, co už jsme někdy v životě slyšely: „Tohle se nedělá! Fuj! Tam si nesahej! To je neslušné, drzé, sprosté, špinavé, hříšné!“ Mnoho žen za mnou přichází s tím, že necítí orgasmus, nemají chuť na sex, nebaví je to. A kudy vede cesta ven? Především a hlavně přes poznávání sama sebe. Nemůžete očekávat, že někdo jiný bude znát vaše pohlavní orgány a anatomii vaší vlastní rozkoše lépe než vy. Masturbace je nejlepší způsob, jak se můžete dozvědět něco o svém nejniternějším erotickém já, jak objevit svou sexuální bytost, o které zatím něco málo tušíte, ale o jejíž velkoleposti se vám možná dosud ani nesnilo. Nemá nic společného s tím, jak vypadáte. Zato velmi úzce souvisí s tím, jaký máte vztah sama k sobě, jak se cítíte ve svém těle, jak ho vnímáte a přijímáte, jak si sama připadáte atraktivní, jak velké je vaše vědomí vlastní hodnoty, nakolik se cítíte svobodná a nakolik si troufnete experimentovat.

Před zrcadlem

Těm z vás, které nemají dobrý vztah ke svému tělu, nebo cítí velký blok, doporučuji: Stoupněte si nahá před zrcadlo a pomalu sledujte všechny tvary svého těla, vnímejte jeho vůni. Hlaďte ho a zkoumejte i rukama. Neposuzujte ho. Pokud máte někde jizvy, faldíky či vrásky, přijímejte je s láskou jako svědky vašich životních zkušeností. Potom můžete přejít k pohlaví a laskat se. Nespěchejte a zhluboka dýchejte. Uvědomte si, jak krásná žena jste. Vychutnávejte si ten okamžik. Máte právě rande sama se sebou.

Příště nemusíte před zrcadlem stát, opřete si ho třeba o zeď u postele, začněte se uspokojovat a vnímejte své tělo v různých polohách. Vaším úkolem je dívat se sama sobě do očí až do chvíle, kdy dosáhnete orgasmu, i během ní. Připadá vám příliš intimní dívat se na sebe, jak masturbujete? Překonejte to. K nápadu masturbovat před zrcadlem můžete cítit opravdu pořádný odpor, ale díky tomu se v něm skrývá obrovský potenciál pro změny hluboko ve vás. Když se k tomu konečně odhodláte, nejprve většinou nastoupí hodnocení sebe sama – jak to vypadám, mám velké břicho, jsem ošklivá. Pak se přidává otázka: Jak si mám vlastně kleknout, sednout, lehnout, abych přitom vypadala dost sexy? I já jsem tím prošla. A pak mi najednou došlo: Pro koho tady hraju divadlo? Vždyť tu nikdo není! Nikdo nevidí, co dělám, nikdo mě neposuzuje, zda vypadám správně, zda dělám všechno tak, jak se to ode mě očekává. Tak kdo mě to tedy hodnotí? Cizí názory v mé hlavě! To jsou všechny ty nesmysly, co jsem na cestě životem slyšela, pochytala a uložila si do hlavy. Cítila jsem, jak se mi ulevilo z uvědomění si toho, že se na mě nikdo nedívá a nemusím nic hrát. A došlo mi, že moje vlastní sexualita patří jenom mně. Že je to moje absolutně privátní a tak intimní záležitost, že o ní přece nemůže rozhodovat nikdo jiný než jenom já. Toto uvědomění prošlo naráz celým mým tělem a bylo pro mě nepopsatelně niterné. Přineslo mi zásadní zlom v mém přístupu k sobě jako erotické bytosti, k chápání vlastní sexuality – všechno se najednou otočilo. Ten pocit naprosté svobody, že za vše si rozhoduji já a průběh všeho, co se týká mého těla, určuji jen a jen já, byl zásadní. Od té doby jsem si začala užívat sex beze strachu a beze studu. Masturbace před zrcadlem je prostě okamžikem hluboké pravdy. Uvědomíte si, že průběh všeho, co se týká vašeho těla, určujete jen vy. Není tedy žádný důvod nechat si diktovat někým jiným, co byste měla cítit a co byste měla dělat s vlastním tělem. A pokud si nejste jistá, co vlastně cítíte a jak byste měla na něco reagovat, odpověď můžeme najít velmi jednoduše – zeptejte se prostě svého těla. Ztište se a nechejte ho projevit se.

Ztišení

Před masturbací se ztište, stačí na pět minut, uvědomte si své tělo a svůj dech. Ten zkuste prohloubit až do podbřišku. Pokud vám to nejde, položte si na podbřišek ruku. Najděte tempo dechu, které vám vyhovuje. Až ucítíte chuť začít, pusťte se do toho. Totéž ztišení si dopřejte, až své rande sama se sebou skončíte. Pomůže vám to uvědomit si vaše pocity a emoce, cítit, kdo vlastně jste.

Většina z nás dnes „není ve svém těle“. Co to znamená? Že si své tělo neuvědomujeme, neumíme s ním zacházet, nechat ho promlouvat a vnímat ho. Je to způsobeno tím, že jsme nuceni neustále věnovat pozornost vnějším věcem – používat mobily, počítače, sbírat informace z venku. Bohužel nic nás nevede k tomu, abychom obrátili pozornost dovnitř. Trochu lépe jsou na tom ti z nás, kteří se pravidelně věnují sportu, tanci, navštěvují saunu nebo si dopřávají masáže. Často je také „nepřítomnost v těle“ způsobena tím, že jsme prožili nějaké trauma, které nás přimělo odpojit se od těla, abychom zvládli trápení s ním spojené. Může jít i jen o „nevinné“ poznámky na naši adresu. Naučíme se nebýt v těle trvale nebo z něj vystřelit v každé situaci, která hrozí oživením našeho zranění.

Tři klíče k vašemu tělu

Pohyb, dech a hlas – to jsou tři důležité klíče pro uvědomování si vlastního těla, pro to, abychom se v něm cítili doma a připadaly si sexy. Jak podle vás vypadá vášnivá dračice při sexu? Pohybuje se? Dýchá zhluboka? Křičí vzrušením? Trénujte to, nejlépe právě při masturbaci. Nikdo vás nevidí a nehodnotí, tak čeho se bát? Budete si sama připadat atraktivnější a víc sexy.

Být „živá“ – hýbat se, měnit polohy, styl, choreografii – je velmi důležité.  Většinou zůstáváme u zaběhnutých stereotypů, ale ty už nám nemohou přinést nové podněty pro vzrušení. Měňte polohu, klidně několikrát během jednoho sezení. Může se stát, že se vám v jiné poloze, než na jakou jste zvyklá (a natrénovaná), nepodaří dosáhnout orgasmu, ale nevzdávejte to, i gymnastka musí trénovat nové cviky a o to bohatší je pak její sestava. Hrajte si a hledejte cokoliv, co se vám bude líbit.

Každodenní praxe

Běžně jsme zvyklí přistoupit k masturbaci jen jako k uvolnění přebytečného sexuálního napětí. U mužů je to častěji, ženy mají různou frekvenci – některým se chce skoro každý den, jiným třeba jednou za čtvrt roku. Nic z toho není dobře nebo špatně, jenže… Když podnikneme experiment a zkusíme masturbovat každý den, téměř jistě zjistíme, jak obrovský potenciál naše vlastní sexualita ukrývá. Je to podobné jako u praxe meditace – pokud si zameditujete jednou za čas, uvolníte momentální vnitřní napětí, ale nikam vás to neposune. Jen pravidelnost a vědomá přítomnost v daném okamžiku vám pomůže vyjet z vašich zajetých kolejí. Fyziologicky to funguje tak, že v mozku máme už určitým způsobem zapsány naše zvyky – dalo by se říct „vyježděné koleje“. Když se chceme naučit něco nového, třeba jazyk, potřebujeme vyjezdit nové koleje, a toho dosáhneme jedině tak, že budeme trénovat pravidelně a nebudeme u toho přemýšlet „co bude dnes k obědu“, ale budeme u toho plně přítomné, soustředěné. Ideálem však není vyjezdit druhé koleje, ve kterých opět ustrneme, ale stále rozšiřovat prostor toho, čeho jsme v sexualitě schopni. (A tento přístup se nám pak přenese i do ostatních oblastí života.)

A proč bychom měli začínat zrovna u sexuality a ne třeba u meditací, příp. jiných aktivit? Protože praxe na úrovni těla jde přímo k jádru – k naší tělesné paměti a to až na úrovni buněk. Přestože nemusí být nijak radikální a intenzivní, je velmi účinná a přináší rychlé výsledky. Můžete tak sama přepsat vzorce vztahu k sobě samé nebo k vlastnímu tělu. To, co byste jinak roky slovně rozebírala, dosti pravděpodobně vypluje na povrch po několika sezeních, ať už sólových nebo u Sexological bodyworkera a vy máte možnost „nahrát váš nový software“. Hlavní nástroj pro praxi už máte – vaše vlastní tělo. A kromě toho – je to zábava :).

(článek z časopisu Žena a život 24/2015)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.